Förvaltningar

Boxholms kommun har följande förvaltningar/sektorer:

Barn- och utbildning (Kommunstyrelsen / Social- och myndighetsnämnd)

Barn- och utbildningschef: Conny Oskarsson
0142-895 97 
E-post: conny.oskarsson@boxholm.se

 

Individ- och familjeomsorg (Kommunstyrelsen / Social- och myndighetsnämnd)

Socialchef: Linda Hammarström
0142-896 34
E-post: linda.hammarstrom@boxholm.se

Sektionschef: Patrik Lindgren
0142-895 33
E-post: patrik.lindgren@boxholm.se

 

Behandling och omsorg (Kommunstyrelsen / Social- och myndighetsnämnd)

Socialchef: Linda Hammarström
0142-896 34
E-post: linda.hammarstrom@boxholm.se

Sektionschef: Patrik Lindgren
0142-895 33
E-post: patrik.lindgren@boxholm.se

Sektionschef: Helena Berminge
0142-895 60
E-post: helena.berminge@boxholm.se


Äldreomsorg (Kommunstyrelsen / Social- och myndighetsnämnd)

Socialchef: Linda Hammarström
0142-895 33
E-post: linda.hammarstrom@boxholm.se

Enhetschef: Karin Ekstam
0142-896 52
E-post: karin.ekstam@boxholm.se

Enhetschef: Kerstin Säberg
0142-896 43
E-post: kerstin.saberg@boxholm.se

 

Gemensam service (Kommunstyrelsen)

Kommundirektör: Göran Lundström
0142-896 30
E-post: goran.lundstrom@boxholm.se

 

Räddningstjänsten (Kommunstyrelsen)

Räddningschef: Johan Forsgren
0142-854 02
E-post: johan.forsgren@mjolby.se
(Räddningstjänsten är gemensam mellan Boxholms- och Mjölby kommun)

 

Miljö- och hälsoskydd (Miljönämnden)

Miljöchef: Jenny Asp-Andersson
0142-850 24
E-post: jenny.asp.andersson@mjolby.se
(Miljökontoret är gemensamt mellan Boxholms- och Mjölby kommun)

 

Samhällsbyggnad (Samhällsbyggnadsnämnden)

Samhällsbyggnadschef: Håkan Jonsson
0142-895 26
E-post: hakan.jonsson@boxholm.se

 

Kultur och turism (Kultur- och turismnämnden)

Kultur- och turismchef: Fredrik Svaton
0142-895 28
E-post: fredrik.svaton@boxholm.se