Förvaltningar

Boxholms kommun har följande förvaltningar/sektorer:

Barn- och utbildning (Kommunstyrelsen)

Tf. Skolchef: Linda Hammarström
070-800 97 40 
E-post: linda.hammarstrom@boxholm.se

 

Individ- och familjeomsorg (Social- och myndighetsnämnd)

Socialchef: Susanna Kullman
070-198 39 67
E-post: susanna.kullman@boxholm.se

 

Behandling och omsorg (Social- och myndighetsnämnd)

Socialchef: Susanna Kullman
070-198 39 67
E-post: susanna.kullman@boxholm.se

Enhetschef: Patrik Lindgren
0142-895 33
E-post: patrik.lindgren@boxholm.se

Enhetschef: Helena Berminge
0142-895 60
E-post: helena.berminge@boxholm.se


Äldreomsorg (Social- och myndighetsnämnd)

Socialchef: Susanna Kullman
070-198 39 67
E-post: susanna.kullman@boxholm.se

Enhetschef: Erja Kumpulainen
0142-896 43
E-post: erja.kumpulainen@boxholm.se

Enhetschef: Helen Rockler-Rickardsson
0142-896 52
E-post: helen.rockler-rickardsson@boxholm.se

 

Gemensam service (Kommunstyrelsen)

Kommundirektör: Linda Hammarström
0142-896 30
E-post: linda.hammarstrom@boxholm.se

 

Räddningstjänsten (Kommunstyrelsen)

Räddningschef: Johan Forsgren
0142-854 02
E-post: johan.forsgren@mjolby.se
(Räddningstjänsten är gemensam mellan Boxholms- och Mjölby kommun)

 

Miljö- och hälsoskydd (Miljönämnden)

Miljöchef: Jenny Asp-Andersson
0142-850 24
E-post: jenny.asp.andersson@mjolby.se
(Miljökontoret är gemensamt mellan Boxholms- Ödeshögs och Mjölby kommuner)

 

Samhällsbyggnad (Samhällsbyggnadsnämnden)

Samhällsbyggnadschef: Håkan Jonsson
0142-895 26
E-post: hakan.jonsson@boxholm.se

 

Kultur och turism (Kultur- och turismnämnden)

Kultur- och turismchef: Fredrik Svaton
0142-895 28
E-post: fredrik.svaton@boxholm.se